Lezing en boekpresentatie in de Hortus: Niet zonder elkaar – bloemen en insecten

/Lezing en boekpresentatie in de Hortus: Niet zonder elkaar – bloemen en insecten
2025-07-05T00:00:00+02:00
Laden Evenementen
Dit evenement is voorbij.

Op 25 maart neemt bioloog, auteur en enthousiast spreker Rolf Roos u mee naar de wereld van de bestuivers. Zonder insecten zouden vele bloemen simpelweg niet bestaan. Bloembestuiving is onmisbaar in de voortplanting van zeer veel bloemplanten. Talloze insecten, op wereldschaal ca. 150.000 soorten, helpen bij de overdracht van stuifmeel van de ene bloem naar de andere. Zij zijn de motor die de rijke plantenwereld in stand houdt. Aan de hand van Roos’ nieuwste boek komen de zeer diverse bestuivingsmechanismes aan de orde, waarbij flora en teeltgewassen, bijen,& hommels, vlinders, kevers en zweefvliegen prominent in beeld zijn.

Bloembestuiving: geen proces laat zich gemakkelijker bekijken. Ga maar even liggen in een tuin met bloemen, sta stil even met de fiets langs een wegberm in de polder of kijk rond in een plantenkas. Insecten, verschillend in uiterlijk en gedrag, haasten zich van bloem naar bloem. Maar onder dit idyllisch schouwspel gaat een harde strijd schuil met verleiding, concurrentie en bedrog!

Roos schreef het boek samen met Louis Schoonhoven, oud-hoogleraar entomologie uit Wageningen, en vele andere kenners uit de wereld van de bloembiologie, bijenhouderij, land- en tuinbouw en botanische tuinen. Het blikveld in het boek is mondiaal, maar de meeste voorbeelden liggen in West-Europa. ‘Niet zonder elkaar’ is een breed opgezet, handzaam en toegankelijk boek over bloembiologie in al haar facetten: de vele ontdekkingen, evolutie, diergedrag en natuurbescherming als toepassingen in land- en tuinbouw. Het streven is een moderne en waardige opvolger te maken van Jac. P. Thijsse’s ‘De bloemen en haar vrienden’ uit 1934.

Tijdens de lezing zal Roos een aantal tot de verbeelding sprekende bloem-insect relaties laten zien en daarnaast zal Gerard Oostermeijer (universitair docent IBED (UvA)) een deel van de avond verzorgen onder titel: De kwetsbaarheid van insect-plant relaties. Aanvang 19.30 uur in de Laranjazaal van de Hortus Amsterdam. Poort open 19.00 uur. Entree € 7,50. Reserveren kan via communicatie@dehortus.nl.

Op deze avond is het boek verkrijgbaar voor gereduceerde prijs van € 19,50 (normaal € 24,50).

Aanbieding:
Neem nu een jaarabonnement op De Tuin in vier seizoenen en ontvang het boek “Niet zonder elkaar”. Deze aanbieding is alleen geldig binnen Nederland en Belgie en loopt tot 31 mei 2015 en zolang de voorraad strekt. Het abonnement loopt door tot wederopzegging. Interesse? Mail uw gegevens (naam, adres, woonplaats en IBAN naar info@tijdschriftdetuin.nl)